Muzea

MUZEA – interaktywne prezentacje i składowanie zbiorów muzealnych

Dzięki regałom automatycznym ROTOMAT muzeum może stać się nowoczesną interaktywną przestrzenią, zapewniającą szybkie i łatwe wyszukiwanie eksponatów przez odwiedzających i jednocześnie chroniącą je przed zniszczeniem i warunkami zewnętrznymi. Posiadamy już pierwsze tego typu realizacje w Polsce – chronimy towary wrażliwe i cenne, zapewniając nawet do 80% zaoszczędzonej powierzchni.

 

INTERAKTYWNE, NOWOCZESNE, BEZPIECZNE MUZEUM

 

przechowywanie zbiorów muzealnychRegały automatyczne ROTOMAT są jednymi z najbardziej optymalnych rozwiązań do przechowywania i eksponowania zbiorów muzealnych. Nowoczesna technologia pozwala na stworzenie bezpiecznego i interaktywnego wnętrza.

Eksponaty mogą być umieszczone w specjalnych gablotach chroniących je przed uszkodzeniem przez zwiedzających i środowiskiem (światło, kurz, pył, temperatura), a montaż kamery pozwala na kontrolę nad przechowywanymi przedmiotami. Maksymalna jakość odbioru sztuki z zachowaniem najważniejszych standardów ochrony i kontroli dostępu

Przykład: automatyczny regał  może pomieścić 100 półek z eksponatami, zajmując przy tym tylko 6 m2 powierzchni.

Regały automatyczne mogą być postawione w miejscach trudno dostępnych i niełatwych do zagospodarowania, a także przechodzić przez kilka pięter. To modułowe systemy, w których możliwe jest umieszczenie okna dostępowego na kilku kondygnacjach, tak, aby prezentowane zbiory były dostępne na każdym poziomie. Konstrukcja regału pozwala na zaoszczędzenie nawet do 80% miejsca przeznaczonego na przechowywanie eksponatów.

W jaki sposób można sterować pracą regału? Odpowiednio przygotowana baza danych pozwala na wybranie z listy interesującego nas zbioru i przywołanie go przyciskiem znajdującym się na klawiaturze (wykorzystujemy numer zbioru lub wybieramy zdjęcie). Półka z przeszkloną gablotą dostarcza np. zabytkowy medal z III w., po czym następuje uruchomienie prezentacji audio z ciekawymi informacjami na temat wybranego eksponatu. Zamontowana kamera umożliwia wyświetlenie małych eksponatów na ekranie nawet w 20-krotnym powiększeniu. Takie rozwiązanie zapewnia interaktywny odbiór sztuki, pozwalając tym samym na maksymalne zabezpieczenie zbiorów, kontrolę dostępu oraz oszczędność miejsca.

Regały automatyczne LEAN-LIFT i ROTOMAT (nazywane także windowymi lub karuzelowymi) są dostosowane do potrzeb osób niepełnosprawnych, np. poruszających się na wózku

PRZECHOWYWANIE ZBIORÓW WRAŻLIWYCH

 

przechowywanie numizmatowW regałach automatycznych można przechowywać przedmioty o różnych rozmiarach i wadze: eksponaty muzealne, zbiory audiowizualne, zbiory numizmatyczne, patenty i wiele innych.

Jeśli eksponaty muzealne muszą być przechowywane w określonej temperaturze bądź wilgotności powietrza  taką możliwość zapewnią regały automatyczne wyposażone w system klimatyzacji. Regały mogą być także wyposażone w dodatkowe elementy chroniące wrażliwe zbiory muzealne przed uszkodzeniem, np. utlenieniem. Jednym ze stosowanych rozwiązań jest np. tektura kwasoodporna.

Półki regału, które odgrywają rolę gablot ekspozycyjnych, mogą być przykryte szybą pancerną z filtrem UV. Dodatkowo zawartość regału jest zabezpieczona zamykanymi drzwiczkami bądź roletą.